2013. május 18., szombat

Összefonódó magyar kulturális szálak a Kárpát-medencében

Szőcs Lóránt | 2013.05.18. 
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) irodalmi tagozata mutatkozott be Csíkszeredában péntek este a Székelyföld Galériában.

Tíz író és költő képviselte az MMA irodalmi tagozatát

Lövétei Lázár László, a Székelyföld főszerkesztője elmondta, hogy történelmi pillanatokat élünk, mivel eddig Csíkszeredában még nem volt hasonló rendezvény, ahol az MMA irodalmi tagozatának képviselőit láthatták volna vendégül. Reményeit fejezte ki, hogy a nemrégiben köztestületi státust kapó szervezet számos esztendeig fog működni, majd azt is hozzátette, hogy az író-olvasó találkozó előtt a jelenlévők ülést is tartottak, amelyen megvitatták a tagozat jelenlegi helyzetét. 
Tíz irodalmár vett részt s találkozón: Ács Margit, Bogdán László, Czakó Gábor, Farkas Árpád, Ferenczes István, Mezey Katalin, Oláh János, Szilágyi István, Tamás Menyhért és Vári Fábián László akadémikusok. A jelenlévőket Mezey Katalin, az MMA irodalmi tagozatának elnöke mutatta be, a szervezet történetéről pedig Ács Margit MMA elnökségi tag beszélt. Utóbbi elmondta, hogy a Magyar Művészeti Akadémiát a néhai Makovecz Imre világhírű építész alapította. Először baráti társágként működtek, de hamar szakmai szervezetté alakultak, tömörítve sok művészeti ág képviselőit. „Bár az alkotók különböző szellemi körökhöz tartoztak, abban nagy egyetértés volt, hogy az avantgardista, a szürrealista és a realista is a nemzethez való kötődését sorsként élte meg” – emelte ki Ács Margit. Hozzátette, hogy ennek cselekvésben is kifejezett tanújelét, akkor adták, amikor 2004. december 5-i népszavazást követően Makovecz javaslatára mindenki megosztotta a tagságát és állampolgárságát egy határon túli magyar művésszel. A művészeti akadémia tagsága akkoriban érte el a jelenlegi létszámot, a szervezetnek most közel 160 tagja van.
„Azért fontos ezeket felvázolni, mert amióta az akadémiánk a jelenlegi magyar kormánytól köztestületi státust kapott, ami persze anyagi szempontból is sok előnnyel jár, több oldalról ér minket támadás, hogy nem eléggé széles körben fedjük le a magyar művészeti életet. Ez bizonyos szempontból igaz, de más szempontból nem, mert egyetlen más magyarországi intézmény sem terjed ki ilyen arányban a határon túli magyarságra” – összegzett az MMA elnökségi képviselője.
Irodalmi téren rendkívül színes a paletta, ezt a jelenlevő írók, költők által az est folyamán felolvasott versek és prózarészletek is alátámasztották.