2013. május 24., péntek

Kezdődik a Sorompók nélkül színházi fesztivál

2013. május 24. Sike Lajos
Hetedik alkalommal rendezik meg Szatmárnémetiben a Sorompók Nélkül nemzetközi színházi fesztivált. A ma, pénteken kezdődő és június 2-ig tartó, tíznapos találkozón harmincnál több előadást tartanak, elsősorban az Északi Színház felújítás előtt álló nagytermében, a hozzá közel lévő studió-teremben, valamint az új főtéri szakszervezetek művelődési házában, ahová a következő két-három évre a renoválás alá vont eredeti színházépületből költözik a két szatmári együttes.
A most kezdődő fesztivál egyik házigazdája, Bessenyei István, a Harag György Társulat igazgatója arról tájékoztatott, hogy több jó magyar előadást is láthat a nagyérdemű, hisz elfogadta a meghívást a debreceni, nyíregyházi, beregszászi, csíkszeredai társulat.
Szatmáron lesz a vásárhelyi színművészetisek csapata is, mely két stúdió-előadást is tart. A helyiek szintén „ki akarnak tenni magukért”, nyilatkozták a szervezők.
A román színjátszást, egyebek közt, a híres bukaresti Odeon Színház, a Piatra-Neamti-i és a petrozsényi színház képviseli. Több rendezői irányzat ismert képviselője előadásának tapsolhat a közönség. Mint például Bocsárdi László, Sorin Militaru, Keresztes Attila, nem beszélve a világ egyik legjobb rendezőjének tartott Silviu Purcărete-ről, akinek szintén bemutatják egyik produkcióját.

2013. május 23., csütörtök

Mario Vargas Llosa: „Sokkal jobb lenne a világ, ha az irodalom mindenhova eljuthatna”

2013. május 24. FERENCZ ZSOLT
„Nem adhatjuk fel, a történelmet ugyanis mi alakítjuk” – ROHONYI D. IVÁN

Emberi létszükséglet az irodalom és a fikció; lehetőséget teremt arra, hogy kitöltsük az űrt, amely két különböző pólus között tátong.
A világhoz képest, amelyben élünk, ezeregy más világot tapasztalhatunk meg általa – magyarázta Mario Vargas Llosa azon a keddi találkozón, amelyen mintegy kétezren gyűltek össze tiszteletére a BBTE Bölcsészkarán. A Nobel-díjas perui író és az ördög ügyvédjének bőrébe bújt Gabriel Liiceanu, a Humanitas Könyvkiadó igazgatójának beszélgetését az Eminescu-teremben követhették az idejében érkezők, mások az egyetem Shakespeare-termében és az udvaron, kivetítőről nézték végig az izgalmas dialógust. Mario Vargas Llosa kifejtette: az irodalom mellett napjainkban sok más műfaj igyekszik kiszolgálni a más életek megtapasztalásának igényét, így például a filmek és a szappanoperák is. Az irodalmat azonban semmi más nem képes helyettesíteni: míg a televízió előtt ülve vagy a mozivásznat bámulva az ember csupán passzív befogadó lehet, olvasás közben aktív részesévé válik a folyamatnak, képzelőereje, érzékenysége révén különböző világokat hozhat létre önmaga számára.
Kik azok, akik részesei lehetnek a csodának? Avagy: van-e egyáltalán létjogosultsága ennek az izgalmas élményeket kínáló lehetőségnek, az irodalomnak egy olyan világban, amelyben csak egy szűk réteg, „egy kisebb klub” él az olvasás nyújtotta élményekkel? Gabriel Liiceanu példákkal illusztrálta felvetését: Romániában csupán 1 millióan olvasnak 6 vagy annál több könyvet évente, egy kilencvenes évekbeli felmérés szerint pedig a spanyol társadalom fele egyetlen kötetet sem olvasott életében. Ilyenként az sem meglepő Liiceanu szerint, hogy az emberek inkább a földi manna után vágyakoznak, a kultúra által kínált égi kenyér iránt pedig csak nagyon kevesen érdeklődnek. – Közben pedig összeomlani látszik az értékrendszer, amelyben felnőttünk. Ha úgy érezzük, hogy történelmi fordulóponthoz érkeztünk, mindez azért van, mert az értékek, amelyekben egy életen át hittünk, veszítenek egyetemes érvényességükből – hangsúlyozta a perui író köteteit román nyelven megjelentető Humanitas Könyvkiadó igazgatója.
– Nem vagyok ennyire pesszimista. Tény, hogy ugyanakkor optimista sem tudok lenni, viszont több ok szól inkább a derűlátás mellett jelen pillanatban – válaszolta a Nobel-díjas szerző, hozzáfűzve: ha visszatekintünk a múltba, azt láthatjuk, hogy egy-két kivétellel valamennyi zsarnoki rendszer megbukott, s főként azért, mert képtelen volt megfelelően reagálni az emberek igényeire. Napjaink tökéletlen demokráciái közepette sem a legrózsásabb a helyzet, azonban van remény: mint mondta, nem adhatjuk fel, a történelmet ugyanis mi alakítjuk. – Az emberiség elég nagy hányada él az irodalmi fikció nélkül, s azt hiszem, nem tévedek, ha azt mondom, leginkább emiatt megy rosszul a soruk. Sokkal jobb lenne a világ, ha az irodalom mindenhova eljuthatna – állapította meg Llosa. Az elnyomó rendszerekkel, a dogmákkal és a nacionalizmusokkal ellentétben – amelyek megakadályozták az egyénként való létezést és az egyéniség fejlődését, alsó- és felsőbbrendű kategóriák közé „csoportosítva” az embereket – az irodalom és a fikció felébreszti az ember kritikai érzékét, s hirdeti az egyenlőséget, mindenféle megkülönböztetést elutasítva. Ilyenként csak az irodalom képes megvédeni az embereket a rájuk leselkedő veszélyektől.
A beszélgetőpartnerével szemben jócskán optimista perui író azt is elárulta a találkozó alatt, hogy szeptemberben legújabb regényének román fordítása jelenik meg, Eroul discret címmel. – A regény története Peruban játszódik, amely az utóbbi 14 évben rengeteget fejlődött. Ma ugyan tökéletlen, ám működőképes az ország demokráciája. Főhőse vállalkozásba kezd, s mindaddig siker övezi a tevékenységét, amíg egy napon levelet nem kap a maffiától: törlesztenie kell adósságát. Hogy ki nyer, ő vagy a maffia? Ez kiderül majd a kötetből – mondta Mario Vargas Llosa.

Elhunyt Mátyás Irén, a Zsámbéki Színházi Bázis igazgatója

2013. május 23. 
 Elhunyt Mátyás Irén, a Zsámbéki Színházi Bázis igazgatója, az alkotót életének 61. évében, hosszú betegség után kedden délelőtt érte a halál – olvasható a bázis által az MTI-hez juttatott közleményben.
Az összegzés felidézi, hogy Mátyás Irén férjével, Bicskei Gáborral 1983-ban hozta létre a Zsámbéki Szombatok kulturális fesztiválsorozatot, amely 1995-től hivatalos nyári színházként működött.
Nevéhez fűződik az évente megrendezendő határon túli és hazai amatőrszínjátszók fesztiválsorozatának megszervezése, a magyar és román színházművészek rendszeres közös alkotóműhelyének megteremtése és a határon túli amatőr rendezőképző kurzusok szervezése. Mátyás Irén alapítója és létrehozója volt a Zsámbéki Színházi és Művészeti Bázis és Légvédelmi Múzeumnak. Az idei lesz a Zsámbéki Színházi Bázis 30. évada.
Mátyás Irén munkásságát több díjjal is elismerték, az idei színházi világnapon vehette át a Szabadtéri Színpadok Szövetsége által odaítélt Amfiteátrum-díjat.

2013. május 21., kedd

Rendkívüli Carmen-előadás a Kolozsvári Magyar Operában

2013. május 21. kedd, 08:43 maszol/közlemény
2013 május 23-án, csütörtökön este fél héttől tűzte műsorra Georges Bizet CARMEN című operáját a Kolozsvári Magyar Opera. Don José szerepében a nagyközönség Nyári Zoltánt, a budapesti Magyar Állami Operaház tenorját láthatja-hallhatja.
A Jászai Mari-díjas, valamint a Mezzo Operafesztivál (2009) nyerteseként is ismert művész igazi világjáró, hiszen már turnézott Távol-Keleten, Japánban, az Amerikai Egyesült Államokban is; most Kolozsvárra érkezik. 
A Ionel Pantea által rendezett, francia nyelvű előadást magyar felirattal tekinthetik meg. Vezényel Horváth József; címszerepben: Veress Orsolya; további szerepekben fellép: Fülöp Márton, Egyed Apollónia, Szilágyi János, Bardon Tony, Kovács Ferenc, Covacinschi Yolanda, Balázs Barbara és Gergely Arnold. Közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera ének- zene- és balettkara, valamint a Junior Vip Gyerekkar.



Optimista gondolatok Mario Vargas Llosától

2013. május 21. kedd, 18:29 T. Koós Imola
„Tudnánk-e élni a fikcióba menekülés nélkül?” – ez volt az alapkérdés, amit a keddi, kolozsvári beszélgetésen tett fel Gabriel Liiceanu. A válasz természetesen: nem. Hogy miért nem tudnánk, és miért nincs ok nagyon sötét borúlátásra, azt fejtette ki a Bölcsészkar Eminescu termében zsúfolódó hallgatóság előtt Mario Vargas Llosa.

fotók: T. Koós Imola

A perui, Nobel-díjas író harmadik napja tartja lázban Kolozsvár kulturális életét, miután vasárnap saját darabjának szereplőjévé vált a Nemzeti Színházban, hétfőn pedig átvette a Babes-Bolyai Tudományegyetem díszdoktori kitüntetését.
A keddi beszélgetést az egyetem vezetősége egy kishitű pillanatában a Bölcsészkar Eminescu termébe tervezte, de mivel már másfél órával a kezdés előtt kiderült, hogy az érdeklődők fele se fog ide beférni, a hallgatóság egy részét a Shakespeare terembe, illetve az udvarra terelték, ahol élő közvetítés segítségével lehetett végigkövetni. Az Eminescu teremben így sem lehetett egy tűt a földre ejteni – Gabriel Liiceanu beszélgetése Mario Vargas Llosával az egyetem életének egyik mérföldköve, ahogy Corin Braga dékán is megjegyezte, természetes, hogy se diák, se tanár nem akart lemaradni róla.

Soha nem látott tömeg a Bölcsészkar Eminescu termében. Ahol a legnagyobb a népsűrűség, ott dedikál Mario Vargas Llosa

A fikció nélkül az ember soha nem hagyta volna el a barlangot, vallja Llosa, aki szerint senki, egyetlen ember se elégszik meg a saját életével: száz és száz másik életet akar megélni, és ehhez a fikcióra, az irodalomra van szüksége. A literatúrán kívül azonban ma már egy sor más műfaj is kielégíti a fikció, a „más életek megélése” iránti igényünket, mondta Liiceanu: a film, a szappanoperák, az internet. Mitől olyan becses mégis pont az irodalom?
Valóban sokféle eszköz áll manapság rendelkezésünkre, de az irodalmat egyik sem tudja helyettesíteni, jött Mario Vargas Llosa válasza. A tévé, számítógép vagy mozivászon előtt ülve ugyanis csak passzív befogadó vagyok, amikor viszont olvasok, képzelőerőm, érzékenységem, értékrendszerem révén a folyamat aktív részesévé válok: a szavakat képekké alakítom. Minden olvasmány egyedi attól függően, hogy ki olvassa, így aztán számtalan Don Quijote, Moby Dick vagy Bovaryné van. Ezért van nagyobb társadalmi hatása az irodalomnak, mint a képzelet másfajta termékeinek, véli az író.
Liiceanu: olvasók klubja versus nem olvasó tömegek
Romániában mindössze egymillió azoknak a száma, akik évente 6 vagy annál több könyvet olvasnak. Ugyanez a helyzet a világ többi részén is. „A történelem az analfabetizmus története, világunk egy irodalom nélküli világ. Statisztikailag az emberiségnek már nincs szüksége a kultúra kenyerére” – borongott Liiceanu, megtoldva gondolatmenetét azzal, hogy a könyvfogyasztók valójában egy klub tagjai, egy maroknyi ember a tévénézők, számítógépen játszók, youtube-ozók tengerében.
Mario Vargas Llosa azonban nem volt hajlandó közösséget vállalni ezzel a pesszimista látásmóddal. „Nem kell fatalitásként kezelni ezt a jelenséget, mert a történelmet mi írjuk. Minél többen fognak az irodalom felé fordulni, annál jobb lesz a világ” – billentette vissza a hangulat mérlegét az élő klasszikus.
Valóságshow-k és szappanoperák, az emberi gondolkodás elsilányítói
Az ember fikció iránti igényét tehát legmagasabb szinten az irodalom, az olvasás révén elégítheti ki, alacsonyabb szinten pedig a szappanoperák, vagy – ami Llosa szerint még ennél is rosszabb – valóságshow-k révén. Ez utóbbiak csak elaltatják az ember kritikai érzékét, az élet beszűkített kis szeletét mutatják be. Igazából a hatalom eszközei, arra akarnak kényszeríteni, hogy elfogadjuk a társadalmi jelenségeket anélkül, hogy megkérdőjeleznénk őket: kontrollálják, konformizmusra nevelik az embert.
„Ezek mögött a leegyszerűsített fikciók mögött bújnak meg a fajelméletek, dogmák, nacionalizmusok, mindazok az elméletek, amelyek felsőbbrendű és alsóbbrendű kategóriákba zárják az embereket. Ezzel szemben a nagybetűs irodalom az egyenlőséget teremti meg, soha nem támasztana alá olyanfajta diszkriminációt, ami az emberek lemészárlásához vezet” – jelentette ki a perui író.
Az irodalom a kritikai szellemet erősíti, ezért tartotta ellenségének, ezért próbálja cenzúrával kordában tartani a történelem valamennyi totalitárius rendszere. Az olvasásban a lázadás, az engedelmesség megtagadásának veszélye rejlik.
A szó mint az erotika eszköze
Romeó azon a bizonyos bálon a szavak erejével csábította el Júliát. A szó tehát az erotika eszköze, az erotika és a szerelem pedig kulturális termék. A testi vonzalom humanizált, tehát kreatív, érzékeny, művészi változata, vallja Llosa.
Persze, még a civilizált társadalmakban is vannak, akik nem erotikát, hanem egyszerűen csak szexet akarnak. Az erotika, akárcsak az irodalom, egy kisebbség tudásanyaga és produktuma – a többségnek pedig lehetősége van szabadon választani, hogy elfogadja-e ezt, vagy elutasítja. „Még akkor is, ha az olvasás csak a kisebbségé, óriási hatással lehet az egész közösségre” – állítja Llosa, hozzátéve, hogy a nácik és a kommunisták egyformán arra törekedtek, hogy visszakényszerítsék az egyént az arctalan, homogén közösségbe, a törzsbe, ahol nem lehet szó önálló gondolkodásról.
Egy szabad társadalomban nem mindenki éli meg egyformán a szabadságát. Vannak, akik a törzshöz tartozást választják: a szabadságvágy egyénenként eltérő, ugyanúgy, ahogy a szeretkezés módja is egyénenként más és más – tért vissza még egyszer a latinamerikai író egyik kedvenc témájához.
Egyetemes értékek: most akkor baj van vagy nincs baj?
Egy elfáradt, öreg és rosszkedvű Európa találkozása egy fiatal, lendületes és bizakodó Dél-Amerikával: ilyennek tűnt egy adott pillanatban Gabriel Liiceanu és Mario Vargas Llosa vitája. Mert míg az előbbi az egyetemes emberi értékek eltűnését, afféle morális világvégét vázolt fel, addig a perui derűsen jelentette ki, hogy mindent összevetve, az iránytű a normalitás felé mutat. „Amikor én fiatal voltam – mondta a 77 éves Llosa – minden arra utalt, hogy rossz irányba megy a világ. Mindenhol diktatúrák, kommunizmus, katonai zsarnokságok. De a kommunizmus összeomlott, és azért omlott össze, mert képtelen volt kielégíteni az emberi szükségleteket. Még két példa maradt a zsarnokságra, Észak-Korea és Kuba, de azt hiszem már senki nem képzeli azt, hogy ez a két rendszer képviseli az emberiség jövőjét. A legmegátalkodottabb ellenség: a kommunizmus megtört.”
Ugyanakkor elismerte: az értékek tényleg veszélyben vannak, és ennek a korrupció a legnyilvánvalóbb jele. „A 18-19-ik században , a liberalizmus megjelenésekor hittek benne, hogy a vallás értékeit a kultúra értékeivel lehet helyettesíteni. De ez nem így történt. A transzendenciában való hit elvesztése űrt hagyott az emberekben” – magyarázta az író, aki szerint ezt követően a kapitalizmussal együtt jött az értékek elsatnyulása, a kapzsiság és a gyávaság. Mario Vargas Llosa fontosnak tartotta leszögezni, ő maga nem gyakorló vallásos, de véleménye szerint a vallás az élet értelmének biztonságát adja meg. Az emberi társadalom nagy kihívása most éppen ez: kreatív választ adni a spiritualitás igényére, és ezt nem lehet leválasztani a vallástól.
A diszkrét hős: Llosa legújabb regénye
Befejezésként a perui író legújabb regényéről, A diszkrét hős munkacímet viselő könyvről beszélt, amely a „tökéletlen demokráciában”, azaz Peruban, annak is egy vidéki településén játszódik. Főhőse vállalkozásba kezd és minden jó megy mindaddig, amíg meg nem jelenik a maffia... „Ismerve a szerző gondolkodását, nem a maffia fog győzni” – vélte Liiceanu, „hisz Mario Vargas Llosa azt vallja, az irodalom kötszer a sebeinkre.”

Új szintre emeljük az ajándékozás örömét!

Ajánljuk 8 és 150 éves kor közöttieknek, születésnapi, névnapi, ballagási, kicsengetési, anyák napi, évzárós ajándéknak.
Ajándékozz kultúrát! mottóval indította útjára a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ a Gyergyói-medence új kultúrtermékét, a Kultúrkártyát.
Szándékunk, hogy ezzel a kártyával egy új szintre emeljük az ajándékozás örömét. A Kultúrkártya által ugyanis egy olyan élmény alapú ajándékcsomagot teremtünk, mely az érzelmi és mentális igényességre érzékeny városközösség körében hatékonyan veszi fel a versenyt az idegen és személytelen globalizált ajándéktermékekkel szemben.
A kultúrkártya kínálata
A Kultúrkártya ára 55 lej, kezdő értéke 60 lej. A Kultúrkártya kizárólag a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ saját rendezvényein használható fel (a bővülő Partnerlista a www.gymk.ro/kulturkartya weboldalon követhető). 
A Kultúrkártya a 2013-as évben érvényes.
Kedvezmények:
- Kedvezményes belépés a Művelődési Központ által szervezett eseményekre, előadástól függően
- A kedvezményt nyújtó társintézmények és partnerek listája a következő webcímen érhető el: www.gymk.ro/kulturkartya. A lista folyamatosan bővül.
- A kedvezmények a 2013-as évben érvényesek, a felhasznált összegtől függetlenül.
Bővebb információk: http://gymk.ro/kulturkartya vagy a 0266-361.992, 0742-215.503 -as telefonszámokon.

2013. május 20., hétfő

Kolozsvári vendégjátékok a Vígszínházban

2013. május 19. maszol/MTI
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátékait tekintheti meg a budapesti Vígszínház közönsége: május 29-én Tompa Gábor társulatának két előadását is láthatja a közönség a Pesti Színházban és a Házi Színpadon.
A Pesti Színházban Tompa Gábor rendezését, a Caragiale nyomán készült, erős politikai aktualitású, jazz-zenével kísért Leonida Gem Session című előadást játsszák, a Házi Színpadon pedig Visky András Londonban is sikerrel bemutatott kétszereplős drámája, a Megöltem az anyámat látható.
A Ion Luca Caragiale nyomán készült Leonida Gem Session című előadást 2012. szeptemberében mutatták be. Tompa Gábor és Visky András színpadi változata Seprődi Kiss Attila fordításának felhasználásával készült. Az előadásban Hatházi András, Bogdán Zsolt, Bács Miklós, Viola Gábor, Farkas Loránd, Balla Szabolcs, Laczkó Vass Róbert és Panek Kati játszik. A produkció díszlet- és jelmeztervezője Carmencita Brojboiu.
fotók: Biró István

"Úgy tűnik, hogy térségünkben a Ion Luca Caragiale műveiből ismerős politikai csatározások már nem érnek véget a Függetlenség-téri hagyományos összeölelkezéssel. Az ellenfelek egymás végső lejáratására és megsemmisítésére törekszenek, és a hatalom igézete úgy szédíti őket, mint hajdan azokat a római császárokat, akik szó szerint vették, hogy az Istenek leszármazottai, s ehhez mérten követeltek és harácsoltak maguknak korlátlan hatalmat és előjogokat" – vallja Tompa Gábor az előadásról.
"23 évvel a 89-es fordulat után sűrűsödnek azok a kérdések, amelyekre mindeddig hiába vártunk választ, s amelyek nélkül, valószínű elpuskázzuk utolsó esélyünket is, hogy végre méltón hozzáláthassunk életterünk lakhatóvá tételéhez. Ha a közelmúlt eseményeinek és az abban szereplőknek teljes átvilágítása nem történik meg, akkor úgy tekinthetünk majd erre a +rendszerváltásra+, mint a Leonida naccsádbeli utcai ribillióra, ami csupán színjáték a hatalom előadásában annak bizonyítására, hogy soha nem lesz valódi forradalom" - utal a rendező Caragiale darabjára.
Visky András - a Kolozsvári Állami Magyar Színház dramaturgja, művészeti aligazgatója - Megöltem az anyámat című darabját 2011 januárjában mutatták be. Az előadást Albert Csilla és Dimény Áron játssza és rendezte. A két művész közel két évig dolgozott Visky András szövegével. "Az identitásjátékként meghatározott szöveg bennünket is identitásjátékba sodort: Bernadett és Csipesz találkozásainak keresése közben nemcsak színészként, hanem rendezőként, dramaturgként, díszlet- és jelmeztervezőként is próbára kellett tennünk magunkat" - áll az előadás ismertetőjében.
A dráma alapja valós történet: az 1980-as években egy romániai árvaházban felnőtt erdélyi magyar lányról szól. Az identitásjáték főszereplője, Bernadett, a félcigány árva, aki az intézetet elhagyva gyökereit kutatja. A darabot a közelmúltban Londonban is bemutatták: márciusban adták elő a Rosemary Branch színházban. Tavaly Chicagóban a Theatre Y, majd New Yorkban a La MaMa társulat játszotta

2013. május 18., szombat

KISEBBSÉGBEN: Visszatértek a színházba?

2013. május 14.  Zsehránszky István
Szabó K. Istvánnal beszélgetünk, a rendezővel, a nagyváradi Szigligeti Színház művészeti vezetőjével. Az alkalom A nagy Romulus bemutatása, illetve előadássorozata.
- Dürrenmatt darabja cinikus, ironikus, olyan mint a marólúg, mint a Gyehenna. 1949-ben írta. Miért kellett ma elővenni egy ilyen darabot?
- Úgy éreztem, hogy fordult egyet az idő kereke, és megint 40 körül tartunk, úgyhogy Dürrenmatt darabjánál aktuálisabbnak aligha éreztem más darabot. Azt az érzést keltette bennem, hogy állandóan körbe-körbe forgunk és megint valahol a 30-as évek végén tartunk, éppen ezért vettem elő.
- Vagyis a mókuskerék járását követte. Az előadásról készített fényképekből az tűnik ki, hogy Szabó K. István visszatért a színházba. Miután Váradra került és a váradi Szigligeti Színház művészi vezetője lett, hol egy régi malomban rendezett előadást, hol pedig egy vasútállomáson. Vajon rájött azóta, hogy a színházban is lehet színházat csinálni? Hogy tulajdonképpen ez az igazi nagy kirándulás?
- Furcsa ellentmondás: néha az az érzésem, hogy sokkal jobban lehet színházat csinálni egy malomban vagy egy vasútállomáson, sokkal igazabbat, mint a színházban, mert a színház eleve rendelkezik olyan megszorító, mondhatni fantáziaszorító eszközökkel, amelyekre nincs szükségem. Számomra izgalmasabb egy alternatív tér, mint az olasz skatulya. Dehát ezt most tegyük félre. A Romulus nagyszínpadi előadásnak született. Reméljük, ebben a formában, így megállja a helyét.
Érdekes dolgot művelt, rendező úr. Mert a szereposztáskor például nemi cseréket végzett. A hadügyminisztert és a belügyminisztert nőkre osztotta ki. Más férfi szereplőket pedig nőiesen öltöztetett... 
Mit akart ezzel mondani?
- Arra a gondolatra akartam ezzel terelni a figyelmet, hogy akkor amikor képletesen összeomlik egy birodalom, mint a Római Birodalom, hiszen képletes ennek az egész drámának a belső története, akkor az történik, hogy a hadsereg szétszéled és gyakorlatilag a császári udvar elférfiatlanodik. Igazában a maszkulinitásától megfosztott állapotot akartam ezzel ábrázolni, azt hogy gyerekek, nők, vének maradnak a birodalom támaszaként.
- Eléggé furcsa helyzet, bár nem ismeretelen: vissza-visszatér, mint ama mókuskerék a mélypontra... Azt szeretném kérdezni, hogy milyen ember ez a Nagy Romulus? Legalábbis Ön milyennek látja őt? Mert olvasva a darabot, nagyon szellemes, tisztánlátó, de rendkívül gonosz ember.
- Romulus tulajdonképpen antihősként kezdi, és hőssé válik a játék végére. Ami látszólag gonoszság a játék eljeén, arról a végére kiderül, hogy nem gonoszság, inkább számítás. Romulus esetében egy rendkívül következetes filozófusról van szó, olyan emberről, akinek szándéka valaminek véget vetni, és azt következetesen teszi.
- Dürrenmatt azt ajánlja a színrevivőknek, hogy kezeljék nagyon nagy figyelemmel a szereplőket, érjék el azt, hogy a replikák belülről jöjjenek. Valóban nagy szükség van erre, mert sokszor az a benyomásom, hogy mondvacsinált replikák, mondvacsinált helyzetek, mondvacsinált játékok vannak ebben a darabban, és ezeket hitelesíteni kell, különben elszállnak, érdektelenek... Talán ezért volt szükség arra, hogy meghívjanak Váradra egy marosvásárhelyi színészt, Szélyes Ferencet a főszerepre, hogy ez a hitelesítés könnyebben menjen?
- Is, de nemcsak ezért. Mert a vendégművészek jelenléte a Szigligeti Színházban természetes. Tavaly , ugye, Ráczkevei Anna vendégeskedett nálunk, most Szélyes Ferenc. Fonfosnak tartom azt, hogy a mi társulatunk új emberekkel találkozzon, új munkamódszereket ismerjen meg. Természetesen olyan művészeket próbálok Nagyváradra hívni, akik hitelesen szólalnak meg a színpadon, ilyen Szélyes Ferenc, például. És azt hiszem, hogy ő hozott egy plusz színt, és tényleg képvisel egy izgalmas, hiteles művészi erőt ebben az előadásban.
- És, gondolom, jelenléte nemcsak azért fontos, mert plusz színt hozott, vagy egy különlges színt hozott, hanem azért is, mert amikor a társulat tagjai vendégművésszel együtt próbálnak és együtt játszodnak, akkor mintha nagyobb odaadással csinálnák azt.
- Igen. Az hogy nem létezik még a rutinos összeszokás közöttük, ez eleve fenntart egyfajta feszültséget a színpadon, és ez nagyon sok esetben, mint jelen esetben is, hasznossá tud válni.
- Vagyis fokozza a figyelmet, elevenebbé teszi a kapcsolatokat... Romulus adott pillanatban azt állítja, hogy „vidéki alakok vagyunk, a világ rég túllépett rajtunk”. Mit kezdhetünk ma ezzel a megállapítással?
- Romulus nagyon pontosan fogalmaz. Arról van szó, hogy nem kell túlértékelni sajátmagunk szerepét a történelemben. Tehát emberek vagyunk mindannyian, nem pedig félistenek. A hatalom embere is ember. A darab valóban időszerű. Többek között ahhoz a politikushoz is szól, aki úgy érzi, hogy olyan helyzetben van, hogy képes óriásit rándítani a történelem kerekén. Helyére teszi. Romulus rendkívül pontosan fogalmazza meg azt, hogy vidéki alkok vagyunk, és teszi ezt akkor, amikor éppen két császár között zajlik a beszélgetés.
Mi lesz a folytatás? A következő bemutató, úgy tudom, hogy a Moszkva Kávéházban készül, vagyis újra színházon kívül.
- Nem. A Moszkva Kávéházban csak próbák voltak, a kezdeti szakaszban. A Stúdióban zajlanak a további próbák, és május 24-én lesz a bemutató, egy ősbemutató! Kortárs magyar dráma, Forgách Andrásnak A fiú című darabja kerül színre, és magának a szerzőnek a rendezésében. Ez az egyik érdekessége, igazából a plusz érdekessége ennek a projeknek.
- És Szabó K. István mit rendez legközelebb?
- Valószínűleg egy román kortárs szerzőnek a darabját fogom most színre vinni, ugyancsak stúdió körülmények között. Ezt valamikor a nyáron próbálom, de a címe egyelőre még hadd legyen meglepetés.
- Más színházaktól még kiket hív meg a következő évadban?
- Egyelőre még tárgyalásokat folytatunk, pontosat, biztosat nem tudnék mondani, úgyhogy nem dobálózok most nevekkel. Dehát remélem, évad végére azért minden letisztul, és kiderül. Többek között Szélyes Ferenc az, aki a következő évadban is együttműködik a társulatunkkal

Sikerregény színpadi adaptációja Kolozsváron

2013. május 17. péntek, 14:32 maszol/közlemény
Az évad újabb bemutatóra hívja az érdeklődőket a Kolozsvári Állami Magyar Színház: kedden, május 21-én este 8 órától a Máté Angi Mamó című regénye alapján készült Csipke című előadást Mezei Kinga rendezésében tekintheti meg a közönség a stúdióteremben. A színpadi adaptációt Góli Kornélia és Mezei Kinga készítette.
Naivitás és megrázó tapasztalatokból leszűrt fejtegetések váltakozása: ez Máté Angi művének legfőbb vonása, amelyet még inkább előtérbe helyez a vallomásos, gyermeki hang. A gyermek útját sok jellegzetes, szimbolikus alak és esemény övezi. A felnőttek viselkedésének és beszédének megfigyelése, egy álomvilágban való elmerülés, a meg nem értett, de kötelező eseményekre való visszaemlékezés és a megértés akarása a mű építőelemei. A kisgyermek sajátos világszemlélete, az ő szemszöge érvényesül lépten-nyomon, ám a regény vallomásos narrációja, a hosszú monológ a színpadon átalakul az adaptációt végző alkotóknak és színészeknek a megjelenített világról szóló gondolataivá. „Amikor elolvastam a regényt, akkor ami a legszembetűnőbb volt, az a lebegtetett világa. Az, hogy nem varrja el a szálakat, hanem hömpölyög az egész. Az egész egy régi – hozzánk képest régi – világban zajlik” – vallja Mezei Kinga. Az előadás magával ragadó tematikája, valamint az alkotók magas színvonalú, igényes munkájának köszönhetően megjelenő „csipkeszerű történet” a színpadon éppoly nagy sikernek örvendhet, akár Máté Angi többszörösen díjazott regénye.
Mezei Kinga Zentán született, az Újvidéki Művészeti Akadémia színész szakán diplomázott 1999-ben. 1999–2004 között az Újvidéki Színház-, 2004–2009 között a Bárka Színház-, 2011-től pedig a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház tagja. Színpadi szerepeivel, rendezéseivel és díszletterveivel számos díjat és elismerést szerzett. A Szerbiából érkező rendezőnek ez az első együttműködése a kolozsvári társulattal. Az előadás dramaturgja Góli Kornélia, díszlettervező: Mezei Kinga, jelmeztervező: Gömöri Éva. Az előadás zenéjét Mezei Szilárd szerezte, fotó: Fülöp Péter. Szereplők: Kali Andrea, Kántor Melinda, Pethő Anikó, Keresztes Sándor, Váta Loránd, Bodolai Balázs, valamint Csiszér Viola, Prisăcariu Oana és Szabó József Attila zenészek.
A bemutatót követően a Csipke című előadást hétfőn, június 3-án és vasárnap, június 9-én este 8 órától lehet megnézni. Jegyek kaphatóak a színház pénztárában naponta 10–13; 16.30–18.30 óra között (tel: 0264-593468). Lehetőség van online jegyvásárlásra a www.biletmaster.ro oldalon.

Összefonódó magyar kulturális szálak a Kárpát-medencében

Szőcs Lóránt | 2013.05.18. 
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) irodalmi tagozata mutatkozott be Csíkszeredában péntek este a Székelyföld Galériában.

Tíz író és költő képviselte az MMA irodalmi tagozatát

Lövétei Lázár László, a Székelyföld főszerkesztője elmondta, hogy történelmi pillanatokat élünk, mivel eddig Csíkszeredában még nem volt hasonló rendezvény, ahol az MMA irodalmi tagozatának képviselőit láthatták volna vendégül. Reményeit fejezte ki, hogy a nemrégiben köztestületi státust kapó szervezet számos esztendeig fog működni, majd azt is hozzátette, hogy az író-olvasó találkozó előtt a jelenlévők ülést is tartottak, amelyen megvitatták a tagozat jelenlegi helyzetét. 
Tíz irodalmár vett részt s találkozón: Ács Margit, Bogdán László, Czakó Gábor, Farkas Árpád, Ferenczes István, Mezey Katalin, Oláh János, Szilágyi István, Tamás Menyhért és Vári Fábián László akadémikusok. A jelenlévőket Mezey Katalin, az MMA irodalmi tagozatának elnöke mutatta be, a szervezet történetéről pedig Ács Margit MMA elnökségi tag beszélt. Utóbbi elmondta, hogy a Magyar Művészeti Akadémiát a néhai Makovecz Imre világhírű építész alapította. Először baráti társágként működtek, de hamar szakmai szervezetté alakultak, tömörítve sok művészeti ág képviselőit. „Bár az alkotók különböző szellemi körökhöz tartoztak, abban nagy egyetértés volt, hogy az avantgardista, a szürrealista és a realista is a nemzethez való kötődését sorsként élte meg” – emelte ki Ács Margit. Hozzátette, hogy ennek cselekvésben is kifejezett tanújelét, akkor adták, amikor 2004. december 5-i népszavazást követően Makovecz javaslatára mindenki megosztotta a tagságát és állampolgárságát egy határon túli magyar művésszel. A művészeti akadémia tagsága akkoriban érte el a jelenlegi létszámot, a szervezetnek most közel 160 tagja van.
„Azért fontos ezeket felvázolni, mert amióta az akadémiánk a jelenlegi magyar kormánytól köztestületi státust kapott, ami persze anyagi szempontból is sok előnnyel jár, több oldalról ér minket támadás, hogy nem eléggé széles körben fedjük le a magyar művészeti életet. Ez bizonyos szempontból igaz, de más szempontból nem, mert egyetlen más magyarországi intézmény sem terjed ki ilyen arányban a határon túli magyarságra” – összegzett az MMA elnökségi képviselője.
Irodalmi téren rendkívül színes a paletta, ezt a jelenlevő írók, költők által az est folyamán felolvasott versek és prózarészletek is alátámasztották.

2013. május 16., csütörtök

Újabb UNITER-díjak Kolozsvárnak

2013. május 15. KÖLLŐ KATALIN
Színházrajongó lévén, bevallom, nagy izgalommal követtem a hétfő esti UNITER-gálát a számítógép képernyője előtt (tévékészülék hiányában ugyanis a román közszolgálati csatorna online változatát néztem): három kolozsvári és egy marosvásárhelyi művészért drukkoltam tiszta szívből. Bár két remek színész – Hatházi András és Bányai Kelemen Barna – ugyanabban a kategóriában volt versenyben, előbbi a kolozsvári, utóbbi a marosvásárhelyi teátrum produkciójában játszott szerepéért. Nehéz lett volna tehát eldönteni, kinek is szorítson az ember jobban, a legrangosabb színházi elismerésért folyó „harc” mezején azonban már maga a jelölés is kiemelkedő teljesítménynek számít.
A háromórás esemény végén aztán rendkívüli megelégedettséggel nyugtáztam, szurkolásom nem volt hiábavaló, és persze reménykedtem abban, hogy a nyertes nevek elhangzása utáni hangos tetszésnyilvánításom nem zavarta túlságosan a szomszédok álmát.
És hát, mi tagadás, van abban valami szívmelengető érzés, hogy a Romániai Színházi Szövetség (Uniunea teatrală din România – UNITER) három fontos díját három magyar – ráadásul kolozsvári – színész kapja, és egy különdíjat is kiérdemelt Cári Tibor zeneszerző. Mint már annyiszor az elmúlt huszonegy év alatt, idén is termett tehát babér a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészei számára, akikre mindannyian büszkék lehetünk.
Apropó, huszonegy év, a gála házigazdája természetesen változatlanul Ion Caramitru UNITER-elnök volt, és, mint az évek során annyiszor, idén is megpróbálta kézben tartani a mindig éjszakába nyúló eseményt, lehetőleg visszafogni a bőbeszédűeket, de ugyanakkor biztosítani a megnyilvánulást azok számára is, akik anyagilag hozzájárultak a gála megszervezéséhez. Úgy tűnik, jót tett a Bukarestből való kimozdulás, a díjkiosztó rendezvény ugyanis talán idén először sikeredett elviselhetővé mind időtartam – tekintetbe véve a tévéközvetítés miatti kötelező reklámszüneteket is –, mind pedig minőségi szempontból, beleértve a szintén „kötelező” úgynevezett „művészi pillanatokat” (moment artistic).
A végeredményt illetően tehát elégedettek lehetünk: a 2012-es év kiemelkedő színházi teljesítményeiért művészeink megkapták a megérdemelt elismerést, gratulálunk nekik – díjazottaknak és jelöltnek egyaránt –, köszönjük a szép színházi pillanatokat, kívánunk nekik sok erőt és kitartást.
Idei legjobbjaink tehát: Kézdi Imola, Györgyjakab Enikő, Hatházi András, Cári Tibor és idesorolom Bányai Kelemen Barnát is. És említsük meg a bíráló bizottság tagjait is: Florica Ichim színikritikus, Sanda Manu rendező, tanár, Ludmila Patlanjoglu színikritikus, Viorica Petrovici díszlettervező és Adi Carauleanu színész, a Iaşi-i Nemzeti Színház tagja.

2013. május 11., szombat

Léner Péter: Itt a győztest is megverik

2013. MÁJUS 11., szerző: Szijjártó Gabriella
Egy színigazgató éléskamrájában legyen készenlétben nagy mennyiségű bálnazsír! – tanácsolja utódainak Léner Péter. A jó tanácsot egy úszóverseny ihlette, amelyet minden télen a La Manche-on tartanak. A résztvevők bálnazsírral kenik be magukat, állítólag ez védi a leghatásosabban a szervezetet a hideg, a szél, a jeges víz ellen. A Kossuth-díjas rendező-direktor minap megjelent könyve igazi kultúrtörténeti kalandozó, nem csak színházjáróknak.
Fotó: Németh András Péter

– Könyvében szellemesen azt írja, hogy – a bálnazsíron túl – az átlagosnál lényegesen nagyobb állóképességre van szüksége egy direktornak. Ilyen kemény pálya lenne?!
– Papp Laci jellemezte úgy az ökölvívást, hogy az egy olyan sport, ahol a győztest is megverik. Igen, a színigazgató is olyan mesterség, ahol a sikerest is többször bántják, megalázzák, néha bizony kiütik. Engem is jó néhányszor kirúgtak öt évtized alatt ilyen-olyan indokokkal. Ezt a pályát nem lehet megtanulni – ezt csak tanulni kell.
– Már ha nem megy el az ember kedve végképp az egésztől…
– Kezdetben sérülékenyebb, lelkizősebb voltam, aztán hozzáedződött az idegrendszerem a pályámhoz – mint a terepszínűvé lett állatok a természethez. A német drámaíró-rendező Bertolt Brechttől egyszer megkérdezték, mire készül: a következő tévedésemre, válaszolta. Itt sem lehet mindig igaza az embernek, de szigorúan le kell vonni a tanulságokat, különben képtelenek volnánk a folytatásra. Meg kell érteni, miben és miért tévedtünk, hogy legközelebb más hibákat kövessünk el.
– Honnan gyökerezik ez az elszántság önben?
– Egy középosztálybeli polgári családba születtem, ahol a kultúra része volt a mindennapjainknak. Apám jelentékeny könyvtárral bírt, színházba, operába jártak, neves művészemberek társaságát élvezhették. Valahol innen eredeztethető a színház iránti rajongásom. A háború után egyszer az anyámmal sétáltunk, és összefutottunk Ajtay Andorral. A színész-rendező kedvesen érdeklődött, minek készül a gyerek. Színésznek, vágtam rá. Ekkor az anyámhoz fordult: beszélje le! Nem sikerült, én nekifutottam. Sztankay Istvánnal együtt jártunk gimnáziumba, jó barátokként együtt jelentkeztünk a színművészeti főiskolára. A vizsga előtt ültünk a Margit híd pesti hídfőjénél egy padon és egymásnak szavaltunk. Akkor és ott átfutott rajtam: ha Sztankay így mond verset, nekem nincs helyem ezen a pályán! De azért rendkívül meghatódtam, ahogy a felvételin Ady Finita című versét mondtam. Básti Lajos csak ingatta a fejét, magához intett és azt tanácsolta, jöjjek vissza a következő évben – rendező szakra. Így lett, kétezer jelentkezőből választottak ki hetünket.
– A színházi családfáját úgy rajzolta meg, hogy azon Egri István a nagyapja, Marton Endre az apja és Kazimir Károly a bátyja – könyvét is az emléküknek ajánlotta. Menjünk sorban, melyikük miért kulcsszereplő az életében!
– Egri fiatal, tehetséges színész volt, Ódry Árpád tanítványa, akit az első zsidótörvény penderített ki a Vígszínházból. Polgári családok segítették, köztük a szüleim is. Amikor a háború végén hazatért Auschwitzból, a barátságot „megörököltem”, őt kerestem minden örömömmel, bajommal. Évekkel később, amikor az öngyilkossági kísérlete után életben maradt, bementem hozzá a Kútvölgyi Kórház zárt osztályára. Mozdulatlanul feküdt és csak annyit mondott: nem sikerült. Két nap múlva a zuhanyzóban meghalt.
Marton Endre az osztályfőnököm volt a főiskolán, tőle tanultam mindent a rendezésről. Kedvelt, de tudom: féltett és alkatilag nem nézte ki belőlem, hogy átúszom az óceánt. Hatvankét évesen az utcán halt meg, szétrobbant az aortája. Temetésén orkánerejű szél támadt, a koporsó melletti kandelábereket rázta a vihar. Szabó Magda mellett álltam, odahajolt hozzám és azt súgta: haragszik az Isten.
Több svédcsavar után kerültem a Tháliába, amelyet Kazimir Károly igazgatott. Kevésnek találta, ha valaki „csak” rendező, egész napomat a színházban kellett töltenem és mindenben részt vennem. Tudatosan, de észrevétlenül formált vezetővé. Úgy harmincéves lehettem, amikor egyszer váratlanul, az irodájából kifelé menet utánam szólt: te jó igazgató leszel. Nem értettem, de nem is érdekelt különösebben. Én akkoriban az igazgatást művészetidegen káderpozíciónak véltem.
– Valami mégis megváltozott önben, ha baráti győzködésre ugyan, de évek múlva vállalta a nyíregyházi, majd a József Attila Színház vezetését!
– Nem szeretek panaszkodni, ha lehet, kerülöm a ború minden formáját. Ragaszkodom a mosolyhoz, a szép nők, a tehetséges fiatalok és a nagy mesterek társaságához. Amikor másutt nem találtam meg mindezt, kénytelen voltam ezt az inspiráló légkört megteremteni magamnak. Ezért lettem mégis igazgató. De előtte szépen végigmásztam a szamárlétrát, és a tetejére érve megtanultam elhelyezkedni a színházban: benne, de kívülről.
– Ezt muszáj megmagyaráznia!
– Én vezetőként is mindig be tudtam menni a színház büféjébe és zavar nélkül leülhettem a színészek közé beszélgetni. De csak rövid időre! Mert bármilyen jólesett ott lenni, hamar felálltam és elmentem – tiszteltem és hagytam őket, éljenek egymás közt.
– Sosem perelt a sorssal, sosem akarta újramondani Ady Finitáját? Nem vágyott kívülállás helyett a színészek közé tartozni?
– Nem. A színész nemcsak a közönség, de az én érdeklődésem célpontja is: fürkészem, próbálom érteni őket. Sokfélének tűnnek, ám mulatságosan egyformák is. Jean Vilar francia színész-direktor mondta: szeretnem kell azokat a színészeket, akiket rendezek, vezetek. Ez nem mindig könnyű. Mivel hipochonder is vagyok és a környezetemben sok a kiváló orvos, azt is „küldetésemnek” tekintem, hogy a társulatot, a rokonságot, a szomszédokat összehozzam a megfelelő doktorral és kórházzal…
– Irigylem a derűjét! Pedig mesélhetne sértődötten akár arról is, hogyan nyeli le a politika sorra a színházakat, vagy arról, miként ösztönözték távozásra nemrég a József Attila Színház éléről. Nincs önben tüske?
– A nagyon okos Ádám Ottó azt mondta: ez egy irracionális pálya. Ezt vállaltam, rózsástól és tüskéstől. A színházcsinálás ettől titokzatos, félelmetes és élvezetes. Ha már a derű szóba került, hadd osszam meg az egyik színdarabválasztó elvemet: egy olyan országban, amely ennyi kudarcot és tragédiát hordoz, megnő a humor szerepe. Elviselhetőbbé és talán kicsit jobbá teszi az életet, a szégyent is könnyebb túlélni. És mi vígjátékban erősek vagyunk, Kisfaludy Károllyal, Szigligeti Edével, Csiky Gergellyel. A XX. századi vígjáték csúcsán pedig Molnár Ferenc trónol. Ha választhatnék, hogy a túlvilágon melyik magyar íróval találkozhassak, Ady után Molnárt kérném.
– A művészemberek, a sajátságos életmódjuk, időbeosztásuk miatt, időskorukra gyakran magukra maradnak, nem ritka az öngyilkosság sem köztük. Ön milyen áldozatok árán őrizte meg a családját?
– Én mindig egy álcázott polgár voltam a színházban, nem művész. A feleségem nélkül belehaltam volna mindebbe. Ő vitte a hátán a családunkat, mikor például Nyíregyházára mentem igazgatónak – a fiam akkor épp elemibe ment, és érettségizett, mikor hazajöttem. Óhatatlanul lemaradtam a gyerekeim életében sok mindenről – az unokáméról már nem szeretnék!
– A fia, András sorsa már eldőlt: követte önt a pályán, színész-rendezőként elismerik. Az unokájának mit tanácsol majd?
– Könyörgöm, ne!

2013. május 10., péntek

Sajtófesztivál NMHH - Az új médiakultúra alakításához a fiatalok is hozzájárulhatnak

2013.05.10 13:29MTI
A fesztiválon a résztvevők találkozhatnak azokkal az alkotókkal, rendezőkkel, írókkal is, akik a legújabb filmterveiket a Médiatanács támogatásával valósíthatják meg.
Az új médiakultúrát a fiatalok is alakítják, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) számára fontos, hogy a felnövekvő generáció megismerhesse a sajtó működését - mondta Aranyosné Börcs Janka, a hatóság főigazgatója pénteken a DUE Médiahálózat sajtófesztiválján, a budapesti Millenárison. 
Aranyosné Börcs Janka köszöntőjében felhívta a figyelmet a hatóság által kialakítandó, a H95 Bűvösvölgy nevet kapott médiaértés oktatóközpontra, amelyben a nyomtatott sajtó szerkesztésével, az internetes tartalmak előállításával, a rádiózás vagy a tévézés sajátosságaival is megismerkedhetnek majd a fiatalok. 
A fesztiválon a résztvevők találkozhatnak azokkal az alkotókkal, rendezőkkel, írókkal is, akik a legújabb filmterveiket a Médiatanács támogatásával valósíthatják meg, többek között Csukás Istvánnal, Rófusz Ferenccel vagy Mátyássy Áronnal - tette hozzá a főigazgató. 
Mihalovics Péter, az Új Nemzedék Jövőjéért Program koordinációjáért felelős miniszteri biztos fontosnak nevezte, hogy a hivatásukat az újságírásban megtaláló fiatalok közösen keressék a megoldásokat saját problémáikra, és kortársaikban is felelősséget ébresszenek a közösség iránt. 
A diákújságírók és diákrádiósok legnagyobb éves találkozóján, amelyet huszadik alkalommal rendezett meg a DUE Médiahálózat, a diákok találkozhatnak a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap műsorvezetőjével, Buda Mártonnal, valamint közönségtalálkozókon beszélgethetnek D. Tóth Kriszta, Till Attila, Vujity Tvrtko és Azurák Csaba televíziós műsorvezetővel. Ugyancsak közönségtalálkozó keretében ismerkedhetnek meg Nagy Anna, Győrfi Pál és Hanga Zoltán szóvivővel, a néphagyományok és a vidéki média viszonyát pedig Balázs Géza nyelvész mutatja be számukra. 
A Visegrádi workshop programjainak keretében Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára találkozik a fiatalokkal, akik interaktív programokon is részt vehetnek.

2013. május 9., csütörtök

Társulatra szabott előadás: steampunk Szatmárnémetiben

2013. május 09  maszol/közlemény
Mikó Csaba Boldogságia című ifjúsági steampunkját mutatja be az idei évad utolsó nagyszínpadi előadásaként a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A darab ősbemutatója 2013. május 10-én délelőtt 11-kor lesz a színház nagytermében. Mikó Csaba ezt a darabot kifejezetten a Harag György Társulat és Csiki Zsolt rendező felkérésére írta. Mikó neve egyébként ismerősen csenghet a szatmári színházkedvelők számára, ugyanis a Testínség című darabját a 2010-2011-es évadban az Ács Alajos stúdióban már láthatták Szilágyi Regina rendezésében.
A szerző és a rendező korábban már dolgozott együtt sikerrel, ugyanis Csiki Zsolt Budapesten, a Szkéné Színházban vitte színre Mikó Kútból mentett királyság című mesejátékát. Csiki Zsoltnak ez az előadás lesz az első erdélyi nagyszínpadi rendezése, ugyanis a szabadúszóként tevékenykedő művész eddig magyarországi és vajdasági színházaknál dolgozott. „A boldogságkeresés végleteit ismerhetjük meg az előadásból, és kiderül, mindenkinek mást jelent a fogalom. Két fiatal felnőtté válásának a története, akik megtapasztalják a boldogságtényezők végleteit, és megértik, csak az egészséges határokon belül lehet boldog az ember” – fogalmazott a produkció kapcsán a rendező-díszlettervező.
Van egy ország, neve: Boldogságia. Állampolgárainak hétköznapjait a Szellem ármánykodása árnyékolja be. Boldogságia fennállásának tízedik évfordulóján egy feltaláló család egy félig kész, különösen veszélyes szert készít a hőn szeretett elnöknek ajándékba. Kihasználva a megfelelő pillanatot a Szellem megkaparintja ezt az ajándékot, és elkezdi terjeszteni, ezzel három részre szakítja Boldogságiát. Egy maroknyi csapat elindul, hogy szembeszegüljön a Szellemmel, de nem is sejtik, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk útjuk során...
A péntek délelőtti bemutató előadás szereplői: Bándi Johanna, Marosszéki Tamás, Gaál Gyula, Varga Sándor, Nagy Orbán, Kányádi Szilárd, Némethy Zsuzsa, Zákány Mihály, Péter Attila Zsolt és Laczkó Tekla. A produkció dramaturgja Kányádi Szilárd, a díszletet Csiki Zsolt tervezte, a jelmezek Zsigmond Adél munkáját dicsérik. Az előadásban látható video-bejátszások operatőre és vágója Süveg Károly, a produkció technikai munkatársa Végh Balázs, ügyelője és súgója Dobos Kata.
A Boldogságia című előadást a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata a 2012-2013-as színházi évadban az ifjúsági- és kisiskolás-bérletesei számára játssza. Az érdeklődők a színház Horea úti jegypénztárában válthatnak jegyet 7 lejes egységáron, hétköznap 10 és 17 óra között, szombaton 10 és 13 óra között, vagy előadások előtt egy órával, illetve online is, a www.biletmaster.ro internetes jegyértékesítő oldalon keresztül. Bővebb információkért érdeklődni a 0261-712106-os telefonszámon lehet.

Színházi alkotókkal készült interjúkötetben szerepel Tompa Gábor

2013. május 09.  maszol/közlemény
Színházi alkotókkal készült interjúkötet jelent meg a nagy-britanniai Routledge kiadó gondozásában, amelyben többek között Tompa Gábor rendezővel, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatójával is olvasható beszélgetés. A The Contemporary Ensemble (A kortárs társulat) című kötet szerkesztője Duška Radoslavjevic, a 22 interjú a nagy múltú színházi társulatok titkait és jövőjét kutatja.
A kortárs színházi világ sajátos arcát megrajzoló könyvben mások mellett Michael Boyd (a Royal Shakespeare Company művészeti igazgatója), Elizabeth Le Compte (a The Wooster Group igazgatója), Hermann Wündrich (a Berliner Ensemble dramaturgja), valamint Emma Rice (a Kneehigh Theatre művészeti igazgatója) szólal meg. A kötet bemutatóját nemrég tartották Londonban

Színház a színházban: zenés vígjáték a Figura színpadán


2013. május 09. csütörtök, 13:27 maszol/közlemény
A Csíki Játékszín Othello Gyulaházán című zenés-, táncos vígjátéka az évad utolsó felnőtt- és diákbérletes produkciója a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházban. Az előadást május 13-án délután 4 órától a Salamon Ernő diákbérlettel lehet megtekinteni, míg május 14-én este 7 órától a Ferenczy István felnőttbérlet, valamint a Páll Vilmos pedagógusbérlet érvényes.
Gádor Béla és Tasnádi István Othello Gyulaházán című darabja Lendvai Zoltán rendezésében kerül bemutatásra a Figura Stúdió Színház nagytermében. A történet bonyodalmát az képezi, hogy új főrendező érkezik a gyulaházi színtársulathoz, aki nem hajlandó tudomást venni a jól bejáratott, a közönség szórakoztatására összpontosító repertoárról és merész gesztussal operett helyett Shakespeare-t rendez, az Othellót. Nem köt kompromisszumot a szereposztást illetően sem: fiatal, kezdő színésznőre bízza a női főszerepet, az érett primadonnának csak öt mondat jut. Egyszóval olyannyira megbolygatja az állóvizet, hogy a társulat belső vívódásairól hamarosan a kisváros közönsége is értesül, ami azt eredményezi, hogy mindenki feszülten várja a mindent eldöntő premiert.
Jegyek ára 15 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 8 lejbe kerül.Az előadásra a fennmaradó helyek függvényében lehet jegyet váltani a színház jegyirodájában munkanapokon 10.00 és 16.00 óra között, vagy előadás előtt egy órával a helyszínen. 
Jegyfoglalás a 0752-227-011-es telefonszámon, vagy a figura_studio@yahoo.com e-mail címen.



Csűrdöngölő találkozó a Székelyföld Napokon

http://www.maszol.ro/index.php/kultura/12198-csurdongolo-talalkozo-a-szekelyfold-napokon#sthash.vI80pcn9.dpuf
2013. május 09.  maszol/közlemény
Több száz néptáncos – a legapróbb gyermekektől a majdnem-felnőttekig – gyűl össze immár huszonharmadszor Csíkszeredában, hogy közös találkozón ünnepelje a székely népi hagyaték értékeit és továbbvivőit. A XXIII. Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánc találkozó idei újdonsága, hogy a egész ideje alatt a Hargita Megyei Tanács épületének két termében folyamatosan lesz táncház és tánctanítás. A találkozó időpontja: csütörtök, május 16.

fotók: Nagy Gyöngyvér

„Ahogy az már hagyománnyá vált, elődeink táncainak, dalainak, hagyatékának legfiatalabb éltetői Pünkösd ünnepe előtt találkozhatnak, idén május 16-án, csütörtökön” – áll a szervezők szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A május 10-e és 17-e között zajló Székelyföld Napok keretében a táncosok ezres nagyságrendben gyűlnek össze egy nagy seregszemlére a megyeháza előtti felújított téren, a legapróbbaktól a már szinte felnőtt-korúakig, megmutatni országnak-világnak, de leginkább egymásnak legjobb tudományukat.
„Buzdító sikerélmény számukra a közönség szeretete, ösztönző kihívás egymás fellépésének megtekintése ... és gyakran azok, akik ma még csak nézők, a gyerekek, fiatalok beállnak maguk is jövőre egy csoportba, a felnőttek elviszik gyerekeiket táncolni. Így lesznek, leszünk egyre többen” – állítják a kezdeményezők.
Az idei találkozó újdonsága, hogy a fellépések egész ideje alatt a Megyei Tanács épületének két termében folyamatosan lesz táncház és tánctanítás.
A rendezvényen fellép a Hargita Együttes is. A már több mint ötvenszer sikeresen bemutatott János vitéz, avagy a hős gyönyörűséges utazása és csodálatos megérkezése című műsort láthatja újra a közönség, ezúttal úgy, hogy a záró tündértáncba bekapcsolódnak a Csűrdöngölő fiatal táncosai is.
Programtervezet
10 óra - Megnyító
10.15 óra - I.rész - Néptánccsoportok bemutatkozása
13 óra - János vitéz c. előadás
14 óra - Közös tánc
14.30 óra - II.rész - Néptánccsoportok bemutatkozása
A rendezvény helyszíne a Szabadság tér, rossz idő esetén a Városi Művelődési Ház.
Házigazda a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes.
A találkozó főszervezője az András Alapítvány, támogatói és társszervezői: Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Kulturális Központ, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Erőforrás Minisztériuma.

Komplex: a kreatív fiatalok tábora Zsögödfürdőn

2013. április 30. maszol/TOMAKI
Július 23-áig lehet jelentkezni a Komplex előadóművészeti táborba, amely a színpad, a zene, a színház iránt érdeklődő fiatalok találkozási helye. A tábort augusztus 3-a és 9-e között szervezi meg a PanArt Egyesület a Váróterem Projekttel közösen Zsögödfürdőn.
Az Erdély minden sarkából érkező tinédzsereknek és egyetemistáknak alkalmuk adódik kapcsolatokat teremteni, hasonló érdeklődésű fiatalokkal együttműködni, ugyanakkor művészet iránti fogékonyságukat fejleszteni. A program célja a színvonalas oktatás előadóművészeti ismeretek terén, és egy olyan platform kialakítása, mely az Erdély különböző pontjain élő fiatalokat hoz kapcsolatba egymással.
“A 2012 óta szervezett rendezvény ötlete a több, mint tíz éve zajló Erdélyi Gitártábor, illetve az Erdélyi Színháztábor összeolvadásából született. A két különálló tábor bővítésének gondolata régóta foglalkoztatott bennünket. Célunk változatosabb programot, még bulisabb hangulatot nyújtani, a tábor színvonalát növelni. A Komplex táborba azokat a fiatalokat várjuk, akik aktívan érdeklődnek a gitár- és/vagy színházművészet iránt, akár ismerik az eddigi gitártáborok/színháztáborok hangulatát, akár nem” – áll a szervezők felhívásában.
Az Erdélyi Gitártábor és Színháztábor oktatói párhuzamosan, különálló csoport-foglalkozásokat vezetnek majd, így minden résztvevő ízlése és érdeklődése szerint döntheti el, hogy mit és kivel szeretne tanulni az egy hét alatt.
A Komplex programjában a specifikus workshopok (zene/gitár, színház) mellett a résztvevőknek alkalmuk nyílik koncerteken, előadásokon, közös kurzusokon résztvenni, színpad-technika, művészetelmélet- és menedzsmentről szóló beszélgetésekbe bekapcsolódni, és természetesen színpadra lépni.
A jelentkezési határidő 2013. júl. 23. További infók itt. 

2013. május 6., hétfő

Díjakkal tért haza a Macskakő az Országos Diákszínjátszó Fesztiválról

2013. május 06. maszol/MTI
Fotók: Máthé Zoltán

A kézdivásárhelyi Városi Színház Macskakő diákszínjátszó csoportja A. P. Csehov: A Nagy Medve című előadásával vett részt a hét végén XVIII. Országos Diákszínjátszó Fesztiválon (ODIF) Nagyváradon. A fiatal színészek öt díjjal, számos elismeréssel és élményekkel teli tértek haza.
A május 3. és 5. között zajló színjátszószemlén tizenegy erdélyi és partiumi iskolai csoport lépett fel tizenkét előadással. Vasárnap szakmai megbeszélésekre és alternatív programokra került sor, majd a látott előadások közös értékelése után átadták a fesztivál díjait. A zsűri tagja voltak Dimény Levente színművész, a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti igazgatója, Gáspárik Attila színművész, egyetemi tanár, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója, Holczman Ilona-Margit érdemes tanár, a Székelyhídi Petőfi Sándor Gimnázium magyartanára, Nagy András László színházi rendező, a magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke, illetve Szőke Kavinszki András bábszínész, a Lilliput Társulat művészeti igazgatója.
A legsikeresebben a kézdivásárhelyi Macskakő csapat szerepelt, hiszen három díjat és két különdíjat vihettek haza. Léstyán Attila a legjobb színészi teljesítmény díját vehette át, az alakítási különdíjat a négy Popovát alakító Máthé Andrea, Tuzson Ágnes, Pascu Tamara és Fekete-Kászoni Laura kapták, de a legjobb látvány díjat is a Macskakő csapat érdemelte ki. A különdíjak közül a békéscsabai Féling Színház, valamint a Balassi Intézet meghívását fogadhatta a Macskakő csapat.

Koreában vendégszerepelt a kolozsvári magyar színház

2013. május 06., 
Dél-Koreában vendégszerepelt Ingmar Bergman Suttogások és sikolyok című filmjének színházi adaptációjával a Kolozsvári Állami Magyar Színház, az előadást Andrei Serban román rendező állította színpadra – tájékoztatta hétfőn az MTI-t az intézmény.
Május 2. és 5. között Szöulban, a Koreai Nemzeti Színházban szerepelt a romániai magyar társulat, amely már több országban játszotta ezt az előadást: 2012 szeptemberében részt vett a Pilseni Nemzetközi Színházi Fesztiválon, 2012 júniusában Budapesten a Vígszínházban vendégszerepelt, 2011 szeptemberében pedig a Belgrádi Nemzetközi Színházi Fesztivál versenyprogramjának részeként játszotta a társulat.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata másodszor vendégszerepelt Szöulban, miután 2011 májusában a III. Richárd című előadást mutatta be Dél-Koreában. Tompa Gábor rendezését az LG Arts Centerben tartott három előadáson akkor mintegy 2500 néző látta – olvasható a színház közleményében.
Ezúttal az 1950-ben alapított Koreai Nemzeti Színház látta vendégül a romániai magyar társulatot. Többek között Andrei Serban és Tompa Gábor, a színház igazgató-főrendezője is részt vett a helyi sajtóval való találkozón. Tompa elmondta, hogy a színház számára nagy öröm és megtiszteltetés két év alatt másodszor vendégszerepelni Dél-Korea fővárosában, ahol kivételesen értő és érzékeny közönséggel találkozhatott a kolozsvári társulat. MTI

2013. május 3., péntek

Kezdődik az Új Színház Nemzetközi Fesztivál

2013.05.03. 
Május 9–16. között kerül sor Aradon az Új Színház Nemzetközi Fesztivál megrendezésére. A nem mindennapi eseménysorozat több tucat előadással ajándékozza meg a nagyközönséget. 
Nem fognak hiányozni a külföldi meghívottak és a kiegészítő rendezvények – a Transilvania Quartet, Kooperativa, Alexandrina Hristov, Ágoston Béla és a Nightloosers koncertjei – sem.
Az előadások színhelyei: a Ioan Slavici Klasszikus Színház nagyterme és Stúdió terme, a bábszínház terme, a Club Flex, Drama’s Club, a Delta Galéria, a színház és a városháza előtti platók. A hangversenyeket a Cafe Boema, a Club Flex és a Drama’s Club (a színház földszintjén) helyiségeiben tartják.
A jegyek 10 lejes egységáron szerezhetők be. Emellett a fesztivál egész ideje alatt naponta szerveznek promóciókat, népszerűsítő akciókat. Ezek alapján a szerencsés résztvevők a 10 lejért megvásárolt jegy mellé kapnak egy ingyen jegyet is.
A fesztivál listáján olyan közismert színházi szakemberek neve szerepel, mint Victor Ioan Frunză, Radu Apostol, Florin Fieroiu, Lia Bugnar, Dorina Chiriac, Cristian Ban, Aba Sebestyén, Cristi Juncu, Eugen Jebeleanu, Theodor Cristina Popescu, Radu Alexandru Nica... A nézőknek alkalmuk lesz neves színészekkel is találkozni: Marius Manole, Lia Bugnar, Mihai Gruia Sandu, Mihaela Rădescu, Richard Balint, Conrad Mericoffer, Eugen Jebeleanu, Cătălina Mustaţă, Radu Iacoban, Ilinca Manolache...
A fesztivál előadásaira szóló jegyek a színház jegyügynökségében szerezhetők be. Balázs Katalin nyugatijelen.com