2017. december 27., szerda

A keresőkép szerkesztése a kolozsvári egyetemi könyvtár online katalógusaiban

dr. Balla Ilona
Keresési stratégia és taktikák

A stratégia a keresésen belüli meghatározott szempont érvényesülését jelenti, annak eldöntését, hogy mi a keresés lebonyolításának legjobb útja. Ilyenkor átfogó keresési tervet dolgozunk ki koncepcionális szinten.

A taktika (vagy heurisztika) e cél közvetlen megvalósítására alkalmazott konkrét módszereket képviselim a konkrét megoldások, „fogások” összességét. 

A legfontosabb stratégiai fogalmak:

¢ Egyszerű gyorskeresés (briefsearch, quick and dirty search)

¢ Keresőfogalmak alkotása (építőkocka-technika, building blocks)

¢ Egymásutáni leválogatás (successive fractions)

¢ Páronkénti leválogatás (pairwise facetets)

¢ Többszörös egyszerű gyorskeresés (multiple briefsearch)

¢ Hólabdakeresés (pearl growing). 

Az információkeresést megkönnyítő taktikák alkalmazhatóak bibliográfiai és faktografikus keresésekre, a legkülönfélébb keresés-típusokra és témakörökre, manuális és on-line rendszerekben egyaránt.

Komplexebb, többlépcsős keresésre készültek a keresést megkönnyítő-egyszerűsítő taktikák:

¢ Felügyelő taktikák: ellenőrzés, mérlegelés, kaptafa, javítás, jegyzetelés

¢ Fájlszerkezet-taktikák: „biblizés”, problémalebontás, áttekintés, kizárás, kiterjesztés, körülállvanyozás, hasogatás

¢ A kérés megfogalmazásával kapcsolatos taktikák (a keresőkép tervezésében, módosításában segítenek): specifikusság, részletes vagy szűkszavú kérdésmegfoglamazás, hasonlóságok megengedése, pontosítás, kizárás

¢ Szóhasználati taktikák: feljebb lépés, lejjebb lépés, asszociáció, szomszédkeresés, nyomozás, variációk, affixumok variálása, szórendváltoztatás, ellentét szeritni keresés, helyesírási változatok szerinti keresés, egybeírás - különírás 

Képzelettaktikák:

¢ Kizárólag értelmi műveletek

¢ Céljuk: a keresés holtpontjain átsegítsék a keresőt

¢ Új ötletek, megoldási módszerek, elképzelését segítik elő

¢ Felszólító módba tett, tömör és kifejező igék formájában tartjuk nyilván e taktikákat

¢ Elősegítik: a képzelet fejlesztését, a bevált sémák feloldását és a képzeletben, illetve fizikailag tárolt információk egyeztetését.

¢ A képzelettaktikák készleteGondolkodj

¢ Ömlessz

¢ Meditálj

¢ Konzultálj

¢ Mentsd, ami még menthető

¢ Böngéssz

¢ Ocsúdj

¢ Söpörj le mindent

¢ Nyiss

¢ Alkudozz 

¢ Tárolj

¢ Hökkents

¢ Válts

¢ Szűkíts

¢ Bővíts

¢ Ugorj

¢ Állj

Ezek mind segítenek abban, hogy megtaláljuk a szükséges adatokat, sőt tovább lehessen lépni a keresésben vagy bővítve, vagy szűkítve.

A kolozsvári egyetemi könyvtár integrált könyvtári rendszert használ a sokoldalú, többféle funkció elvégzésére alkalmas Aleph programot alkalmazva. Minden könyvtári tevékenység automatizálva van: a beszerzés, a feldolgozás, az olvasószolgálat, a régi hagyományos katalógusok digitálisan hozzáférhetőek a könyvtár honlapján. Sok keresett, régi dokumentumot digitalizáltak annak érdekében, hogy ezek a védett dokumentumok könnyebben hozzáférhetőek legyenek.

2013-ban végzett keresés a könyvtár online katalógusában kétféleképpen történhet, a böngésző vagy a keresés visszakeresést kiválasztva.

A böngésző keresőben például a legördülő menüből kiválaszthatjuk a cím szerinti lekérdezési opciót „Hogyan írjunk”. A találati listáról kiválasztjuk Umberto Eco munkáját: „Hogyan írjunk szakdolgozatot”

Két találatunk van, az 1992-ben és 1997-ben megjelent kiadások.


1. ábra
Ha a kiválasztott bibliográfiai rekord teljes formátum nézetét választjuk, akkor a sárga körrel bejelölt mezőkre kattintva tovább lehet keresni annak a mezőnek megfelelő keresési felületén.


2. ábra
A katalóguskártya nézet a teljes bibliográfiai leírást elénk tárja a megjegyzésekkel egyetemben.


3. ábra
A mezőneves nézet segít bennünket azonosítani a dokumentumra vonatkozó sajátos ismérveket.


4. ábra
Az Unimarc formátumban levő nézet a mezőneves nézetnek felel meg számjelekkel kódolt címkéivel.


5. ábra
Tovább folytatjuk a böngészést most már a Szerző szerinti opciót kiválasztva és beírjuk a keresendő fogalmat, Jókai Mór nevét. Megjegyzem, ékezetek nélkül is visszakereshetőek az adatok a katalógusban.


6. ábra
Rákattintva a névre Jókai műveinek listáját kapjuk meg – 306 bibliográfiai rekordot kapunk.


7. ábra
Rákattintva a besorolási adatbázisra


8. ábra
Tárgy szerinti böngészésre példa a „regeny” tárgyszó.


9. ábra
Lásd-ra (Ld.) kattintva ROMAN-hoz ugrik, ami a regény szónak a katalógus nyelvén (román nyelven) meghatározott tárgyszava és megnyithatjuk a tárgyszóhoz kapcsolt bibliográfiai rekordok listáját és bármelyikre kattintva, megkapjuk a dokumentumok (regények) szurrogátumát, a dokumentumok azonosítását szolgáló ismérveket.


10. ábra
A besorolási adatbázisra kattintva


11. ábra
A keresési találatot elemezve, eldönthetjük, hogy bővíteni vagy szűkíteni szeretnénke a kereséséi eredményünket. A továbblépésben a Mindent valaszt + szukites opcióra kattintunk és kiválasztjuk a csak magyar nyelvű regényeket.


12. ábra
A szűkítés eredménye 3287 találat. Tovább folytathatjuk a szűkítést megismételve az előbb elvégzett műveletet más kritérium szerint.


13. ábra
A 2013-ban megjelent regény keresésünkre 2 találatot kaptunk.


14. ábra
A másik típusú keresési lehetőségek közül kiválasztva a Célzott összetett keresés opciót, legyen a keresőkép összetevői:

¢ Szerző neve: Tompa Andrea

¢ Kiadó neve: Kalligram

¢ Megjelenés éve: 2013 

Találat: 1


15. ábra
A találati eredményben az Összesen: 1-re kattintva kinyithatjuk a bibliográfiai rekordot magát.


16. ábra
Egyéb keresési lehetőségek is kínálatként szerepelnek a könyvtár honlapján, például több nemzeti és nemzetközi könyvtár online katalógusában is kereshetünk. Többek között a Karlsruhei virtuális könyvtárban is.
Bejelöljük azokat a könyvtárakat, amelyben keresni akarunk, beírjuk a keresendő szerző nevét: Umberto Eco nevét egységesített névformában „Eco, Umberto”. Mivel összetett keresésre is lehetőségünk van, beírunk a címből is két szót: hogyan irjunk

Találati eredmény:


17. ábra
Ezenkívül rákereshetünk még a kulcsszavakra is, kiemelt intézménynevekre is, megjelenési évre, ISBN számra, a kiadó nevére is, sőt még arra is van lehetőség, hogy minden mezőben visszakereshessünk egy szót vagy akár több szóból álló kifejezést is.
Az előbb ismertetett keresési eljárások megkönnyítik a dokumentumok visszakeresését a kolozsvári egyetemi könyvtár teljes állományában. A digitalizált katalógusok használata annyiban nehézkesebb, mert kepi formátum és lapozgatni kell, amíg eljutunk a keresett bibliográfiai leíráshoz.
Csak egyet tudok ajánlani, keressenek nyugodtan a könyvtár honlapján hozzáférhetővé tett adatok között …

JÓ KUTAKODÁST MINDENKINEK!