2016. június 30., csütörtök

Harmadik turnéjára indul az önállósuló Vándorszínház

Pataki Zoltán 2016. június 30.,
Molnár Zsolt parlamenti képviselő, Orbán Enikő dramaturg és Aszalos Géza művészeti vezető

Idén is lesz Bánsági Vándorszínház turné Temes és Arad megyében, immár a Tarisznyás Egyesület szervezésében. A Vándorszínház július 31.–augusztus 14. között 15 településen mutatja be Rejtő Jenő Rózsa, a lovag című bohózatát – tudtuk meg Molnár Zsolt parlamenti képviselő és Aszalos Géza, a Vándorszínház művészeti vezetője sajtótájékoztatóján.
„A Vándorszínház az egyik legsikeresebb projektünk, amit az elmúlt években sikerült beindítsunk – nyilatkozta Molnár Zsolt Temes megyei RMDSZ-es képviselő. – A Vándorszínház évről évre fejlődött, és idéntől nem a Bánsági Közösségért Egyesület szervezi a turnét, hanem egy saját egyesület, a Tarisznyás Alapítvány fogja kézbe venni a szervezést. Ez így van rendjén, mert mindent, amit az elmúlt négy évben beindítottunk, úgy képzeltük el, hogy egy idő után a saját lábán is meg tudjon állni. Annak örülök, hogy a Vándorszínház az első a kezdeményezéseink közül, amelyik az intézményes kereteket megteremtette saját magának, és ezáltal a fenntarthatóságát is megelőlegezte. Az önállósodásnak az is fontos eleme, hogy az eddigi fő támogató segítsége nélkül is sikerül működtetni a Vándorszínházat. Ami külön öröm, mert azt igazolja, hogy ez a csapat mostantól bármilyen körülmények között megbirkózik ezzel a feladattal, és ez volt a cél, hogy a négyéves képviselői mandátumom idején ez megtörténjen.”
Aszalos Géza temesvári színművész, a Bánsági Vándorszínház művészeti vezetője a sajtónak elmondta: a szervezést azzal a mottóval kezdték el, hogy „Nem az idén van kevés pénzünk, hanem eddig volt túl sok”, hiszen bürokratikus okok miatt az eddigi fő támogató idén nem segíti a Vándorszínház-projektet. A turnét idén a Tarisznyás Egyesület szervezi, a fő támogató pedig a Bethlen Gábor Alap és mellette a Communitas Alapítvány. „Idén nemzetközibbek vagyunk, mint valaha, hiszen Szerbiából, Szlovákiából Magyarországról és Romániából lesznek résztvevők, három fiú és két lány” – nyilatkozta Aszalos Géza. „Velük Rejtő JenőRózsa, a lovag című bohózatát állítjuk színpadra, korabeli sanzonokkal és kuplékkal megtűzdelve.” A Bánsági Vándorszínház bázisa idén is Végváron lesz, mint a tavaly. A próbák július 10-én kezdődnek, a bemutató július 31-én lesz Végváron, a turné augusztus 14-én ér véget a nagybodófalvi záróelőadással. „A szűkösebb anyagi keretek miatt a turnénk egy kicsit lerövidül, de Temes megyében az eddigi települések mellett Dettán és Pusztakeresztúron is lesz előadás. Arad megyében is visszatérünk néhány településre, ahol szeretik és várják a Vándorszínházat” – mondta befejezésül Aszalos Géza.

2016. június 28., kedd

Évadzáró mérleg az Osonó Színházműhelynél

2016.06.28. 
Az Európai Ifjúsági Nagy Károly- díj idei nemzeti győztese, az önfenntartó társulatként működő Osonó a 2015-2016-ös évadban 1 bemutatót tartott és a 3 műsoron lévő előadást összesen 115 alkalommal játszotta 13 ország 41 településén mintegy 6.600 néző számára. A színházműhely az előadások után 103 interaktív közönségtalálkozót szervezett, 3 nemzetközi fesztiválon képviselte Romániát és Kelet Európát és 2 díjat kapott. A társulat ebben az évadban vált Regisztrált Tehetségponttá.
Az Osonó összesen 5 hónapot turnézott Európa országaiban, de a turnék mellett többször szervezett kiszállást erdélyi falvakba és szórvány településekre is. A társulat tevékenységének nagy része külföldön zajlott, mivel a finanszírozás 95 százaléka nem romániai „eredetű”. A magyarországi Tiszta Formák Alapítvány főtámogatásával működő társulat, a színházi munkán túl 107 oktatási és szociális eseményt hozott létre. A különböző kulturális programok, műhelyfoglalkozások, képzések, táborok, interaktív tréningek és szociális projektek több ezer embert mozgattak meg. A 2015. évi tevékenységet az Európai Parlament és az Aachen-i Nemzetközi Nagy Károly-díj Alapítvány közösen díjazta, így 330 jelentkező pályázat közül a független színházműhely lett az Európai Ifjúsági Nagy Károly- díj idei nemzeti győztese. A díjat azon szervezetek számára ítélik oda, amelyek a legaktívabb módon segítik a különböző hátterű, kultúrájú és etnikumú fiatalok párbeszédét, egymáshoz való közeledését. 
Az Osonó Színházműhely már hozott létre előadást thaiföldi, marokkói, budapesti és olaszországi színházakkal közösen, de első alkalom, hogy egy sepsiszentgyörgyi társulattal készített koprodukciót. Az Andrei Mureșanu Színházzal közösen, Catinca Drăgănescu rendezésében, ez év februárjában Székely Csaba Bányavakság című műve került bemutatásra. A nagy sikernek örvendő előadást a következő évadban is megtekinthetik a nézők.
A sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával közösen, az Osonó folytatta a tavaly elkezdett színjátékos képzést. A társulat két tagja – Fazakas Misi és Mucha Oszkár -, valamint Prezsmer Boglárka színházpedagógus vezetésével egy több állomásos, pedagógusok és színjátszó csoportok vezetői számára szervezett képzés- és műhelyfoglalkozás sorozatra került sor. A projekt, új résztvevők bevonásával a következő évadban is folytatódni fog.
Az egy éve bemutatott, Fazakas Misi által rendezett Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című román-magyar nyelvű előadást 70 alkalommal játszotta a társulat. A fórumszínházi produkció fontos eleme az Osonó osztálytermi projektjének, amelyre a tapasztalat szerint nagy szükség van, így a következő évadban is több belföldi és külföldi középiskolában fog fellépni a társulat a román és magyar fiatalok személyes történetein alapuló előadással. 
A közel 450 alkalommal bemutatott Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadás díjat szerzett a franciaországi Saint-Louisben megrendezett nemzetközi színházi fesztiválon. A dokumentarista előadásnak számos meghívása van, így a következő évadban is műsoron tartja a társulat, több erdélyi és európai helyszíneket érintve a turnék által. 
A Művészeti és Népiskolával közösen, a hétvégén szervezte meg az Osonó a Színjátékosok találkozóját, amely kiemelt célja az amatőr csoportok közti kapcsolat megerősítése volt. A nyáron Ausztriában hoz létre a társulat egy nemzetközi ifjúsági projektet, amelybe Sepsiszentgyörgyről a Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatának diákjai lesznek bevonva, majd ezt követően három tábor megszervezésére kerül sor: az augusztus 14-18. között sorra kerülő, román és magyar fiatalok számára megrendezett Interetnikai Drámatáborra, az augusztus 19-24. között zajló Nemzetközi Drámatáborra, valamint az augusztus 25-29. között megrendezésre kerülő, pedagógusok számára megszervezett Színjátékos Drámatáborra.
A jövő évadban a társulat több időt tölt Budapesten, számos meghívásra és felkérésre válaszolva, projekteket és eseményeket hozva létre függetlenként, illetve koprodukcióban.
Közlemény

2016. június 16., csütörtök

Kolozsváron tartja évadzáró előadását az Osonó Színházműhely

2016.06.16. 
Június 18-án, szombat este 7 órakor a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, a Nyitott kapuk a kolozsvári unitáriusoknál eseménysorozat részeként lesz látható az Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című, a román és magyar fiatalok személyes történeteit feldolgozó előadás.
Immár negyedik alkalommal megszervezésre kerülő rendezvény vezérgondolata a különböző aktuális társadalmi kérdésekre és kihívásokra adott sajátos, unitárius válasz. Mit jelent európainak lenni? Van-e joguk a meleg pároknak összeházasodni? Létezhet-e magyar-román párbeszéd? Ehhez a témakörhöz kapcsolódik a Fazakas Misi által rendezett fórumszínházi előadás, amely kiindulópontját az osonós és a csíkszeredai román fiatalok egyéni tapasztalatai képezik. A fiatalok vallomásai megbolygatják a nézőket, arra ösztönözve őket, hogy vegyenek részt a játékban saját történéseikkel és rádöbbenéseikkel. Aki belép az előadás játékterébe, kitépi utána a tankönyvekből a románok és magyarok viszonyáról szóló, közhelyektől és előítéletektől hemzsegő lapokat. A román és magyar nyelven játszott, mindkét nyelven feliratozott produkció azt a törekvést erősíti meg, hogy az etnikumok együttélésének problémáit nem megkerülni kell, hanem dokumentálni és megvitatni, a színházművészet és színházi kultúra játékos szellemében.
Szereplők: Sergiu Bucur, Mucha Oszkár, Briana Macovei, Gyergyai Bea, Alex Pescărescu, Popa Dorin, Batzula Bernadett. Technikus: Keresztes Csengelle. Rendező: Fazakas Misi. Projekt- tanácsadó: Nina Tintar. 
A belépés ingyenes. Előzetes helyfoglalás a jobbagyjulia@yahoo.com e-mail címen vagy a 0742069208 telefonszámon lehetséges.
Közlemény